Lukáš Vondráček na Folklorika Fest 2022

Jsme velmi rádi, že náš projekt zaujal jednoho z nejlepších světových klavíristů současnosti a rozhodl se spojit své jméno s naším festivalem. Jeho příběh by se dal popsat: Z Opavy do celého světa, do nejvýznamnějších koncertních sálů, k nejlepším orchestrům a pod taktovky nejslavnějších dirigentů. To je světová kariéra českého klavíristy Lukáše Vondráčka. Letos pětatřicetiletý klavírista Lukáš Vondráček se řadí v mezinárodním měřítku k nejvýraznějším interpretům současnosti. Provází jej pověst zázračného dítěte, na klavír začal hrát již ve dvou letech a o rok později absolvoval své první veřejné vystoupení. Jako jedenáctiletý vydal první CD a dva roky nato uspořádal své první koncertní turné po Spojených státech. V patnácti letech debutoval s Českou filharmonií pod vedením světově proslulého pianisty a dirigenta Vladimira Ashkenazyho, který o něm prohlásil, že „takový klavírista se rodí jednou za třicet let“. Vyhrál řadu mezinárodních soutěží, jeho výjimečnou pozici potvrdilo vítězství v jedné z nejprestižnějších – v Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016. To se mu podařilo jako prvnímu Čechovi v historii. Je zván k nejprestižnějším světovým orchestrům a vedle toho absolvuje sólové recitály po celém světě.

Lukáš přiletí na náš festival přímo ze Spojených států, aby podpořil naše mladé klavíristy v jejich studiu a předal jim své rady během klavírního kempu, který je součástí letošního ročníku Folklorika Festu.

“Velmi se těším na setkání s mladými talenty ze Základních uměleckých škol Folklorika během závěrečného dne klavírního kempu a na publikum i atmosféru závěrečného koncertu festivalu”, vzkázal z USA Lukáš.

Zpět